Életben kellett tartani egy nagy fontosságú célszemélyt

Megosztás

Összetett gyakorlatot hajtott végre a napokban a szolnoki MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár.
Épületharcászat, műszaki szakkiképzés, az egészségügyi ismeretek és parancsnoki döntéshozatali képességek felelevenítése egyaránt szerepet kapott a táborfalvai kiképzésen. A kiképzéshez előretolt repülésirányítók és a horvát különleges erők delegált állománya is csatlakozott. A közös gyakorlás az eljárásmódok összefésülését, a különböző képességek szinten tartását szolgálta.

A gyakorlat kezdeti fázisában mintegy „bemelegítésként” folyamatosan nehezülő feladatokat hajtottak végre beépített területen, nappali majd éjszakai körülmények között. Az állomány ezután elméleti foglalkozáson vett részt. A nap további részében az operátorok tölteteket készítettek elő, eljárásmódokat gyakoroltak, majd a rávezető foglalkozásokat követően két csoport egy időben összetett műveleteket hajtott végre. 

A földi erők parancsnokának szinkronizálnia és koordinálnia kellett a végrehajtásokat. A taktikai szituációt folyamatosan figyelve, a saját csoportját irányítva a párhuzamosan tevékenykedő csoport parancsnokával is kapcsolatot tartott. A katonák minden egyes végrehajtás előtt megkapták a feladatra történő eligazítást, majd az általuk legelőnyösebbnek ítélt módon készültek fel. 

Ez jelenthetett külső vagy belső, a két csoport által egyidejű robbantással történő ajtónyitást, mechanikus kosolást, feszítést, erővágóval vágást. Ha fémkeretes nyílászáró állta az operátorok útját, akár Quicky Saw fűrésszel is végrehajthatták a vágással történő nyitást. 

A csoportok az épületbe történő behatolása után az előre meghatározott feladataik szerint tevékenykedtek, legyen az zavaró állomás felszámolása, nagy fontosságú személy(ek) elfogása vagy akár egy rögtönzött robbanóanyag töltet (IED) gyártó semlegesítése és a labor megsemmisítése. 

Az összetett forgatókönyvek nem csak az épületharcászatban történő jártasságot vagy a műszaki tudást mérték, de az operátorok gyors döntéshozatali képességét és egészségügyi téren való képzettségét is. Míg egyes szituációkban a nagy fontosságú célszemély sérült meg, akit a csoport egészségügyi katonájának kellett életben tartania, hogy a feladat sikeres legyen, egy következő feladat során egy csoporttagot találtak el. 

Utóbbi esetében az előretolt repülésirányító (JTAC) segítségével a földi erők parancsnoka mentőhelikoptert hívott és a sérültet kiemelték. A gyakorlat a különböző beosztást ellátó katonák képességeinek, így a különleges műveleti csoport hatékonyságának a növelésére is szolgált.

Forrás: MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár Facebook

Kapcsolódó cikkek